65 Yaş Aylığı Nedir ve Kimler Alabilir?

Ana Sayfa » Ekonomi » 65 Yaş Aylığı Nedir ve Kimler Alabilir?
65 Yaş Aylığı Nedir ve Kimler Alabilir?

Emekli olamayan vatandaşlarımıza verilen 65 Yaş Aylığı Nedir ve Kimler Alabilir? Bu konuyu sizler için detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağız.

65 Yaş Aylığı Nedir ve Kimler Alabilir?

Sosyal güvencesi olmayan vatandaşlarımız, sosyal devletin bir gereği olarak maaşa bağlanırlar. Peki, 65 yaş aylığı nedir ve kimler alabilir? Bu maaşı almak için nereye başvurulması gereklidir? Bu maaşa halk arasında, 65 yaş maaşı da deniyor. Ayrıca, yaşlılarımızın muhtaç duruma düşmemesi için verilen bu maaş, eskiden 3 ayda bir ödenirdi. Bu nedenle 3 aylık olarak adlandırılırdı. Ancak, 65 yaş maaşı artık aylık olarak ödenmeye başlandı. 65 yaş maaşı için vatandaşımızın, sosyal güvencesinin olmaması ve 65 yaşını doldurmuş olması gereklidir.

● 65 yaşını doldurmuş olmalıdır

● Emekli olmamalıdır

● Kişinin herhangi bir geliri olmamalıdır

● Kişinin geliri 483 TL’nin altında olmalıdır

Bu şartları karşılayan TC vatandaşı, yaşlılık aylılığı için başvurabilir.

65 Yaş Aylığı Başvurusu Nereye Yapılır?

65 yaş aylığı başvurusu nereye yapılır, sorusu bu maaşı almaya hak kazanmış vatandaşlarımızın sıkça sorduğu bir sorudur. 65 yaş aylığı için başvuru, kaymakamlıklarda bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yapılıyor. 65 yaş aylığı başvurusu yapan vatandaşımız, emekli olmadığını, herhangi bir gelirinin olmadığını belgelemek zorundadır. Ayrıca, 65 yaş maaşına başvuran kişinin eşinin aylık gelirine de bakılır. Bu başvuru, genellikle 1 ay gibi bir süre içinde sonuçlanır. Olumlu sonuçlandığında, yaşlı vatandaşımız, maaşını aydan aya almaya başlayabilir.

65 Yaş Aylığı Ne Kadar?

Yaşlı vatandaşlarımızın kimseye muhtaç olmadan ihtiyaçlarını karşılaması için verilen 65 yaş yaş aylığı ne kadar? 65 yaş aylığı 1 Temmuz 2019 itibariyle zamlandı. Buna göre, 601 TL olan 65 yaş aylıkları, 637 TL’ye yükseltildi.

65 Yaş Aylığı Nereden Alınıyor?

Sosyal güvencesi olmayan yurttaşlarımızın kendi ihtiyaçlarını sağlamaları adına verilen 65 yaş maaşı, PTT şubelerinden veriliyor. İlk maaşını alan vatandaş, sonra isterse herhangi bir bankaya yönlendirebiliyor.

Diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

65 Yaş Aylığı Nedir ve Kimler Alabilir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Xiaomi Mi 9S 5G Akıllı Telefon incelemesi İşten Çıkarma Yanlışları Sıra dışı mülakat soruları Kuşadası Gezilecek Yerler Mülakatlarda karşılaşacağınız sorular ERP Yazılımı Nedir?

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

cvkafe.com bir "Bogimo" markasıdır.

CV Kafe – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır