Emlak Mafyaları Var Mıdır

Ana Sayfa » GÜNCEL » Emlak Mafyaları Var Mıdır
Emlak Mafyaları Var Mıdır

Kimdir bu Emlak Mafyaları? Neden bunu yapıyorlar? Hangi yöntemleri kullanıyorlar? Nasış başa çıkabiliriz? Hepsi bu yazıda.

Emlak Mafyaları Var Mıdır?

Tabii ki vardır ve her geçen günde artmaktadır. Gayrimenkullerin alımında ve satışında yıllara sari olarak özellikle büyük şehirlerde artan ranta bağlı olarak değişik saiklerle oluşturulan rant gruplarına bağımlı emlakçıların olduğu son yıllarda herhangi bir şekilde ev alma girişiminde bulunan vatandaşlarımızın malumudur.

Bu rant gruplarının bölgesel olarak yer almak için gayrette bulundukları, bölgenin en kritik giriş bölgelerinde konumlandıkları, satış işlemlerinin başlangıcında çok ciddi meblağlar ile senet imzalattırdıkları, alıcı ve satıcıyı değişik yöntemlerle yanlış yönlendirdikleri görülmektedir. Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya gibi büyük şehirlerde 1980 sonrası oluşan serbest piyasa ve 2008 yılı sonrası oluşan üçe bir getiri getiren inşaat furyası kapsamında bu grupların şehrin kritik noktalarında parsel parsel bölüştüğü ve siyasi desteklerinin de olduğu görülmektedir.

Peki, bu kişiler hangi yöntemleri kullanmaktadır? 

Bu kişilerin başlıca kullandığı yöntemler; internet üzerinde dairenin yerini yanlış yerde (yakınında avm varsa onun dibinde göstermek vb.) göstermek, dairenin özelliklerini internette ve gezildiğinde aşırı derecede  abartmak, alım esnasında oluşabilecek sorunlara çözüm getirememek ve bu sorunları kullanarak yine de imzalattıkları senetler vasıtasıyla paralarını almak ve bunun için abimizi aramamız lazım gibi ifadelerde bulunmak.

Bu konuyla nasıl başa çıkmalıyız?

Bu gibi kişilerle nasıl başa çıkılır derseniz; öncelikle alımı yapılacak evin durumunun mutlaka yerinde görülmesi ve ayrıntılı olarak değerlendirilmesi esastır. Evi satmaya çalışan kişi ile bizzat görüşülmesine karşı çıkan emlakçılarla karşılıklı güven olduğu ortaya konularak ev sahibi ile görüşülmesi gereken konularda (örnek olarak kat mülkiyeti tartışması, evin daha önce alım fiyatı, kiracı varsa çıkartılmasına ilişkin işlemlerin nasıl yürütüleceği, apartmanın genel durumu ve giderleri vb.) görüşmek için gayret gösterilmesi, mümkünse herhangi bir senet imzalanmaması, evin içinde kiracının uygun koşullarla çıkartılması için emlakçının kullanılmasına gayret edilmesi başlıca en önemli hususlardır.
 
Emlak alımı ve satışında emlakçıların mafya ile ilişkilerinin var olduğu ve bu sürecin her geçen gün artacağı dikkate alınarak ev alım ve satışında dikkatli olmak için tecrübeli olmak ve uyanık olmak önemlidir. Belediyelerin siyasi yönleri de dikkate alındığında rantın geçerli olduğu her yerde yukarıdaki hususlar hayatın bir gerçeği olarak karşımıza çıkmaya devam edecektir.

Diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz..

Emlak Mafyaları Var Mıdır - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

İzin haklarınız nedir? Doğru Adayı Seçerken Dikkat! Istanbul Cocktail Festival : İstanbul’Da Çılgınlığa Var Mısın? Günde 100 TL Kazanabileceğiniz 4 Ek İş İletişimde “102” Kural İkinci bir şansı isteyen?

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

cvkafe.com bir "Bogimo" markasıdır.

CV Kafe – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır