Etkili İletişim ve Başarı

Ana Sayfa » GÜNCEL » Etkili İletişim ve Başarı
Etkili İletişim ve Başarı

Etkili iletişim becerileri hayatın her alanında başarı ve kişisel gelişim sağlama için esastır. Çoğu iş alanı için güçlü iletişim becerileri zorunludur. Güçlü beceriler genellikle iyi aile, arkadaş ve kişiler arası ilişkiler kurmamızı sağlar.

Etkili iletişim kişiler arası ilişkinin iyileşmesi için bir anahtardır.

Dinlemeyi Öğren
Dinlemek ile duymak aynı şey değildir. Dinlemeyi öğrenin ama sadece konuşulan kelimeleri duymayın, bu kelimelerin taşıdıkları mesajları da anlamaya çalışın. Karışıklığı önlemek için dinlediğiniz kişiye dönütler verin. Karşınızdaki kişinin bir sonraki söyleyeceğinin ne olacağını düşünmek yerine zihninizi dingin tutarak o anda ne demek istediğini anlayın. Çevrenizdekiler onları saygıyla dinleyişinizi takdir edecektirler.

Diğer İnsanların Duygularının Farkında Olun
Çevrenizdekilerin talihsizliklerine karşı sempatik olun ve olumlu davranışlarını ise kutlayın. Bunu yapmak için de diğer insanların hayatlarında neler olup bittiğinin farkında olmak gerekir. Göz teması kurmak ve insanlara ilk adlarıyla hitap etmek iletişimde önemli etkenlerdir. Diğer insanlara görüşlerini sormaktan korkmayın, bu kendilerini değerli hissetmelerini sağlayacaktır.

Empati
Empati diğer insanların bakış açısının ne olduğunu anlamaya çalışmaktır. Çevrenizle iletişim kurarken yargılayıcı veya önyargılı davranış ve inanışlardan uzak durunuz. Bunun yerine durumları karşınızdaki kişinin görüşünden anlamaya çalışın.

Eğer uygunsa karışıklığı önlemek için kendi düşüncelerinizi de açıkça ve dürüstçe dile getirebilirsiniz.

Teşvik
İnsanları teşvik, övgü sözleri… İletişim kurarken insanları hoş ve değerli hissettirin. Eğer insanlara değerli olduklarını hissettirirseniz çevrenizdekiler size karşı en iyi şekilde yaklaşacaktırlar. Açık uçlu sorularla ve etkili bir vücut diliyle ortamdaki herkesi iletişime dahil etmeye çalışın.

Etkili İletişimi Öğrenin
Aklınıza gelen her şeyi anında söylemeyin. Kendinize zaman verin ve ne diyeceğinizi, ne demek isteyeceğinizi düşünün.

Kurduğunuz iletişimden ne istediğiniz üzerine düşünün.

Mesajınızın insanlar tarafından nasıl dikkate alınacağını ve anlaşılırlığının nasıl artacağını düşünün. İletişiminizdeki açıklık yanlış anlamaları ve çatışmaları önlemede yardımcı olacaktır. Güvenilir konuşmalar sizi daha zeki ve olgun gösterecektir.

Mesajınızı sözel olmayan bir kanal üzerinden karşınızdakine iletirken göz temasını kaybetmekten ve savunucu vücut dilinden uzak durun. Vermek istediğiniz anlamı açıkça ifade edin. İletişime geçmeden önce kültürel farklılık, geçmiş deneyimler gibi etkenleri göz önünde bulundurun. Jargon veya karmaşık bir dil kullanmaktan kaçının; mümkün olduğunca düşüncelerinizi sade açıklayın. Karşınızdakinin söylediğini anlayamadıysanız da ondan açıklama isteyin.

Mizah Kullanın
Stres ve anksiyete açısından gülmek endorfin salgılatarak rahatlatıcı etkiye sahiptir. İnsanları çoğu gülmekten hoşlanır ve onları güldüren insanları çevrelerinde isterler. Komik olmaktan korkmayın ama mizahı tadında bırakmayı da unutmayın. Soğuklukları kırmak veya iletişim engellerini ortadan kaldırmak için mizahı kullanın. Uygun bir mizah anlayışı sizin daha karizmatik algılanmanızı sağlayacaktır.

İnsanlara Eşit Yaklaşın
İnsanlara tepeden bakmayı bırakın ve her zaman eşit yaklaşın. Çevrenizdekilerin arkasından konuşmaktan kaçının. İnsanlara eşit yaklaşmanız aradaki güven ve saygı duygularını yükseltecektir. Karışıklığı ve olumsuz duyguları önlemek için insanların söylediklerinizden ne anladığını kontrol edin. Söylediklerinizin anlaşıldığından emin olmak için karşınızdakini açık ve dürüstçe dönüt vermesi için teşvik edin.

Çatışmaları Çözme Girişimi
Ortaya çıkan sorunları nasıl çözeceğinizi öğrenin. Etkili bir arabulucu ve müzakereci olmayı öğrenin. Herhangi bir tartışmada her iki tarafı da anlamak için dinleme becerilerinizi kullanın. İnsanları birbiriyle konuşmaya teşvik edin. Önyargılı ve yargılayıcı olmak yerine çatışma çözümü için kolaylaştırıcı olun.

Pozitif Tutum ve Gülümseme
Diğer insanlarla samimi, iyimser ve pozitif bir iletişim gerçekleştirmek için elinizden geleni yapın. Bir şeyler yolunda gitmediği zaman iyimser olun ve nerede hata yaptığınızı düşünün. İyimser olmanız ve gülümsemeniz insanların size karşı pozitif bir yaklaşım sergilemesini sağlayacaktır.

Stresi En Aza İndirin
Bazı durumlar doğası gereği stresli bir iletişimi gerektirir. Ancak stres, etkili iletişim için büyük engeldir. Taraflar sakin ve odaklanmış olmalıdır.

Etkili İletişim ve Başarı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Nedir Bu SWOT Analizi? Öğretmen atamalarında mülakat kalkacak mı? Antalya’da 10 Balayı Oteli Önerisi İŞ HAYATINDA YÜKSEK LİSANS YAPMANIN FAYDALARI Verimli Zaman Kullanmanın Yolları Istanbul Cocktail Festival : İstanbul’Da Çılgınlığa Var Mısın?

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

cvkafe.com bir "Bogimo" markasıdır.

CV Kafe – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır