ilk Banka Kim Tarafından Kurulmuştur

Ana Sayfa » Ekonomi » ilk Banka Kim Tarafından Kurulmuştur
ilk Banka Kim Tarafından Kurulmuştur

Her gün defalarca önünden geçtiğimiz yerlerden biri bankalardır. Hiç merak ettiniz mi? ilk Banka Kim Tarafından Kuruldu. İşte sorunun cevabı yazımızda.

ilk Banka Kim Tarafından Kurulmuştur?

Dünyadaki ilk ekonomi faaliyetlerinin eski Babil ve Sümer’e kadar uzandığı bilinir. Sümer devletinde yaklaşık olarak M.Ö. 3500 yıllarında kurulmuş olan ve Maket adı verilmiş kuruluş ilk finanhttp://lite.lc/KwgBSGs kuruluşu olmuştur.

Maket adlı bankanın rahipleri ilk borç verenler olarak tarihte yer almaktadır.  Maketler, harman zamanları ödenmek üzere tohum vs. gibi ham madde ihtiyacını karşılamak için çiftçilere fiziki olarak yardımda bulunmaktadır. Fakat daha sonra bu bankaların parasal krediler açtıkları görülmektedir.

Daha yakın zamanlarda ortaya çıkarılan tarihi belgelere göre Asur ve Fenike devletlerinde bulundukları çağa göre hayli gelişmiş sayılabilecek bankacılık yöntemlerinin kullanıldığı bilinmektedir.

Dünyadaki İlk Bankacılık Hizmetleri Ne Üzerine Dayanır?

Dünyadaki ilk bankacılık hizmetleri borç verme üzerine dayanmaktadır. Yapılan kazılarda ulaşılan bilgilere göre bankacılık faaliyetlerinin bir hesaptan diğer hesaba transferler şeklinde yapıldığı sonucuna ulaşılmaktadır.

Maketlerin İşleyişi

Hammurabi kanunlarında maketlerin nasıl bir işleyişe sahip olduğu hakkında bilgiler bulunmaktadır. Hammurabi kanunlarında maket denilen bankaların ödünç işlemlerini nasıl yöneteceği, verilen borçların vadesinde nasıl geri ödeneceği, borçlu kişinin borcunu ne şekilde ödeyebileceği yazılmıştır. Ödünç işlemleri sırasında faiz alınmasına izin verilmekteydi.

Bu faizin oranı, kuru gıda veya hurma ihracatında ana sermayenin üçte biri, nakit paranın ihracatında ise beşte biri olduğu görülmektedir.

Banka Kelimesinin Kullanımı

Banka kelimesi “banka-bank” bize İtalyancadan geçmiştir. Orta Çağ’da ki İtalyan kuyumcular işlerini caddelerdeki bank üzerinde yapıyorlardı. Halen parklarda, bahçelerde var olan bu banklar, İtalyancada “banco” olarak söyleniyordu. Günümüzde banka kelimesi işte tam olarak da banco sözcüğünden türemiştir. Banka sözcüğünün tarihteki yer alış şekli budur.

Modern bankacılık ise 1587 yılında Venedik’te başlamıştır. 1587 yılında Venedik’te “Banco di Rialto” kurulmuştur. Bu bankada hesabı yani parası olanların, gerektiği zamanlarda çek yazma sistemleri kullanılıyordu.

İngiltere’de 1694’de “Bank of England-İngiltere Bankası” kuruluncaya değin kuyumcular bankacı yani banker olarak hizmet veriyorlardı.

Türkiye’ye gelecek olursak; Türkiye’de ilk bankacılık faaliyetlerine ve bankaya ilk adım olarak, tefeciler ile mücadele için ortaya çıkmış Emniyet Sandığı’dır. Emniyet Sandığı’nın kurucusu Mithat Paşadır.
Günümüzde bankalar ve bankacılık faaliyetleri oldukça güçlü ve gelişmiş konuma gelmiştir.

Diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

ilk Banka Kim Tarafından Kurulmuştur - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

2018 Yılı Gelir Vergisi Dilimleri Xiaomi Mi 9S 5G Akıllı Telefon incelemesi Cv hazırlarken yapılan 15 hata Teknoloji Sektörü İçin Cv Güçlendirici Beceriler Trendyol Alışverişlerini Ucuzlatmanın Gizli Formülü İşten Çıkarma Yanlışları

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

cvkafe.com bir "Bogimo" markasıdır.

CV Kafe – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır