Özgüven Eksikliği: Özgüveniniz Zayıfsa Bir de Bunları Deneyin!

Ana Sayfa » Genel » Özgüven Eksikliği: Özgüveniniz Zayıfsa Bir de Bunları Deneyin!
Özgüven Eksikliği: Özgüveniniz Zayıfsa Bir de Bunları Deneyin!

Özgüven Eksikliği; karşılaştığımız birçok problemi, maruz kaldığımız birçok seçimi aşamamamıza neden olan tek şey. Peki Özgüveniniz mi zayıf? O zaman bu yazı sizin için.

Özgüven Eksikliği

Hayatta birçok problemle yüz yüze geliyoruz. Gün içinde de birçok seçim yapmak zorunda kalıyoruz. Bu seçimleri yaparken sizin de kararsız kaldığınız oluyor mu? Bir karar aldığınızda kendinizden şüphe ediyor musunuz? Eğer cevabınız evetse, özgüveniniz zayıf olabilir…

İnsanın kendinden şüphe etmesi, özgüven eksikliğini gösterir. Bu eksikliği, herkesin yaşamında yüzleşmek zorunda kaldığı bir kişisel gelişim problemidir. Yaşamda başarının, tatmin duygusunun, huzurun, mutluluğun önünü tıkayan büyük bir engeldir. Ancak çeşitli stratejiler kullanarak bu özgüven eksikliğinin üstesinden kolaca gelebilirsiniz.

1. Elinizden Gelenin En İyisini Yapın

Her gün elinizden gelenin en iyisini yapın. Günlük hayatta her an sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Ama elinizden gelenin gerçekten en iyisini yaptığınızda, yanlış bir karar verseniz bile, özgüven eksikliği yaşamaz, kendinizden şüphe etmezsiniz.

özgüven eksikliği

2. Kendinize Zaman Tanıyın

Önemli bir karar vermeniz gerekiyorsa; ancak karar veremiyorsanız kendinize 24 saat zaman tanıyın. Bu zamanda ise sadece günlük temel aktivitelere odaklanın. Yemek yiyin, egzersiz yapın, uyuyun. Ertesi gün, eğer hala karar vermekte zorlanıyorsanız, neden karar vermekte zorlandığınızı kendinize yüksek sesle ifade etmeye çalışın.

3. Negatif Düşüncelerin Sizi Esir Almasına İzin Vermeyin

Negatif düşünceler, özgüven eksikliğinin en büyük kaynağıdır. İşler sarpa sardığında negatif düşüncelerin sizi aşağıya çekmesine izin vermeyin. Dışarı çıkın, yürüyüş yapın, daha fazla uyuyun ve pozitif düşünmeye çalışın.

4. Sevdiklerinizle Daha Sık Zaman Geçirin

Bizi seven insanlarla zaman geçirmek özgüvenimizin de yükselmesini sağlar. Ailemiz, arkadaşlarımız, iş arkadaşlarımız, akrabalarımızla daha sık görüştüğümüzde kendimizden şüphe duymayı bırakır, daha kolay kararlar alırız. Belirsizlikten kurtuluruz. İnsanın kendine güvenmesi, çalışarak güçlendirebileceğimiz bir kas gibidir. Bizi seven insanlarla sık sık görüşmek ise bu kası güçlendirebilecek en iyi yöntemdir.

özgüven eksikliği

5. Kendinize Her Şeyin Bir Çözümü Olduğunu Hatırlatın

Canınızı sıkan bir sorunda, bir zorlukta, derin bir nefes alın ve kendinize her şeyin bir çözümü olduğunu hatırlatın. Yaşamda değişim kaçınılmazdır; koşullarımız, bilgilerimiz nasıl değişiyorsa problemlerimiz de sürekli değişiyor. Biz de bu değişime ayak uydurabilmeliyiz. Her problemin bir çözüm yolu mutlaka vardır. Sadece çözümü bulabilmek için esnek olmalı, her çözüm olasılığına açık olmalıyız.

Diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.
Daha kapsamlı yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Özgüven Eksikliği: Özgüveniniz Zayıfsa Bir de Bunları Deneyin! - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

İş Bulmak için İpuçları Yetkinlik Bazlı Performans Değerlendirme Mantar Yetiştiriciliği Kredisi Etkili Özgeçmiş Nasıl Yazılır? Etkin İkna Yöntemi! Mülakatta bu 10 cümleyi sakın söylemeyin!

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

cvkafe.com bir "Bogimo" markasıdır.

CV Kafe – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır