Salda Gölü: Türkiye’nin Maldivleri

Ana Sayfa » Gündem » Salda Gölü: Türkiye’nin Maldivleri
Salda Gölü: Türkiye’nin Maldivleri

Salda Gölü, Türkiye’nin en benzersiz doğal göllerinden bir tanesidir. Burdur’da bulunan göl, şifalı bir göldür ve Turkuaz rengi ile de dikkat çekmektedir.

Salda Gölü

Tükiye’nin en derin göllerinden bir tanesi olan Saldo Gölü, doğal ve kapalı havzalı bir krater gölüdür. Çok kapsamlı turistik imkanlara sahip olmasa da, oldukça yoğun bir turist akışına sahiptir. Burdur’un batısında, göller bölgesi içerisinde yer alan göl, bölgedeki göllerin en çok merak edileni olarak tanımlanır. Son günlerde göl çevresinde inşa edilmesi planlanan millet bahçesi nedeniyle Salda ismini sıkça duymaktayız. her ne kadar kimilerine göre bu yapılanma tehlikeli olarak görülse de, kamu kaynaklarına göre; bu yapı gölün çevresindeki kontrolsüzlüğe son verecek şeklinde savunuluyor. Gölün çevresinde şu anda tesis bulunmuyor. Ancak zamanında yapılmış ve işletmesine son verilmiş tesis binalarını görmek mümkün. Pekiyi Salda Gölü’ne nasıl gidilir? Nerede konaklanır? Görülmesi gereken yerler nerelerdir? Sizin için bu konuda bilgi edineceğiniz bir rehber hazırladık.

Salda Gölü’ne Nasıl Gidilir?

Göle ulaşmak için 2 farklı rota takip edilebilir. Bunların en yaygın tercih edileni, Isparta, Keçiborlu üzerinden Burdur’dan sonra Tefenni yönünde devam etmektir. Karamanlı’ya ulaştığınızda, Yeşilova ayrımından devam edip, kısa bir süre sonra mavi cenneti görmeye başlayabilirsiniz. İkinci Rota ise Denizli üzerinden gelinen yoldur. Deznili-Antalya otoyolunda, Korkuteli istikametinde devam edip, Serinhisar’dan sonra karşınıza çıkan Yeşilova kavşağını kullanın. Kısa süre içerisinde gölge ulaşacaksınız.

salda gölü konaklama

Konaklama

Maalesef bölge konaklama imkanları bakımından zengin kaynaklara sahip değildir. 10 kadar tesis dışında bölgede konaklama yapılabilecek işletme yoktur. Mevcut tesislere buradan ulaşabilirsiniz. Ancak günden güne artan trafik nedeniyle yeni tesislerin planlamasının yapıldığı da biliniyor. Günübirlik geziler için daha uygun olan Salda gölü, Antalya, Burdur, Isparta ve Denizli’ye olan yakınlığı nedeniyle daha çok bu şekilde tercih edilir. Bu arada kamp alanından söz etmek gerekir. Salda çevresinde ciddi bir kamp ve çadır potansiyeli var. Bölgeyi çok sayıda kampçı ziyaret ediyor.

salda gölü konaklama

Nereler Görülmeli?

Yeşilova, isminden de anlaşılacağı gibi bir yayla platosudur. Deniz seviyesinden 1100 metre yüksekteki bu ova benzersiz doğal güzelliklere şahit olabileceğiniz bir yerdir. Tarihi bakımdan burada çok fazla mekan bulunmuyor. Antik medeniyetler daha çok deniz seviyesinde yerleştiklerinden burada daha çok doğa size eşlik edecek.

Dünya’da benzerine az rastlanır özellikte bir göl olan Salda gölü; gerek içerisindeki mineraller, gerekse suyun nitelikleri ile dikkat çekicidir. İleri seviyede alkali özellikleri bulunan göl suyunun şifalı olduğuna inanılır. Hidromanyezit doğal mineral oluşumu söz konusudur. Benzersiz mavilikteki rengini kumlarının rengine borçlu olan göl, Türkiye’nin Maldivleri olarak tanımlanır. Dışarı akma durumu yoktur. Bununla birlikte havzanın tüm suyunu toplar. Çevredeki diğer göller kuruma tehlikesi ile karşı karşıya iken bu göl hala niteliklerini koruyor.

salda gölü nereler görülmeli

Neden Görülmeli

Öncelikle yazılı olarak neden Salda Gölü görülmeli sorusuna cevap vermek imkansız. Bunun belirtmek gerekir. İlçe’den geçtikten sonra gölün rengini görmeye başladığınızda ne demek istediğimizi anlayacaksınız. Benzersiz renk ve çevresindeki doğa ile burası sisi büyüler. Ona aşık olacaksınız. Bir taraftan kendinizi bir bilim kurgu filminin içerisinde hissedecek, diğer taraftan tertemiz havayı ciğerlerinize çekeceksiniz. Salda Gölü görülmelidir. Burası ülkemizin en önemli doğal değerlerinin başında yer alır. Sakindir ve en yoğun zamanında dahi doğa ile başbaşa kalabilirsiniz. Salda Gölü’nün suları şifalıdır. Gölün pek çok deri hastalığına iyi geldiği söylenir. Derinliği yüzmek için uygundur. Hafif tuzlu olması nedeniyle kaldırma kuvveti diğer göllerden fazladır. 

Salda Gölü çevresinde çadır kampı yapılır. Bu konuda herhangi bir sınırlama yoktur. Bölge yılın her dönemi turizme açıktır. Ancak kış aylarında biraz soğuk olduğunu belirtmek gerekir. Yüksekliği nedeniyle kışın yakın çevresine göre daha soğuktur. Salda gölünde kış sıcaklıkları negatif değerleri görebilir. Ancak yazın ortalama 30 derece civarında sıcaklıklar vardır.

Geçerken uğrayın

İstanbul, İzmir veya Ankara yönlerinin herhangi birinden Antalya veya Muğla’ya gidiyorsanız, burayı görün. Rotanızdan ayrılmadan, küçük bir mola vermek için en doğru seçim Salda Gölü olacaktır. Yolun yorgunluğunu atmak için ziyaret ettiğini bu cennet, hatıralarınızdan silinmeyecek bir anı olacak. Ama lütfen dikkat. Gölü ve çevresini temiz tutun. Böyle kıymetlerimize çok iyi bakmamız gerektiğini unutmayın. Turizme açılan her alanda olduğu gibi burada da tahribatı hiç birimiz istemeyiz. Nesiller boyu ziyaret edip huzur bulacağımız bu güzel mekanı koruyarak kendimize iyilik etmiş olacağız. Şimdi seyahat planına burayı da alın. Bu göl unutulmaz. Bu göl benzersiz. Bu göl tarifsiz. Sadece görerek anlayın.

Diğer yazılarımızı buradan okuyabilirsiniz.

Salda Gölü: Türkiye’nin Maldivleri - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Kuşadası Gezilecek Yerler

Kuşadası Gezilecek Yerler 14 Ağustos 2019

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Verimli Zaman Kullanmanın Yolları Yandex Toloka ile Ayda 400 TL Ek Gelir İsteyenler Bu Yazı Sizin İçin İrade nedir? Nasıl Yaratıcı İK Departmanları Olur? 65 Yaş Aylığı Nedir ve Kimler Alabilir? İK Çalışanlarına 5 Film Önerisi

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

cvkafe.com bir "Bogimo" markasıdır.

CV Kafe – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır